Haluk Bilginer kimdir? Emmy kazanan Haluk Bilginer'in hayatı

 

Pdf

Kahve Molası Nisan 2009.pdf
Macbeth bro.pdf
Masumiyet ve kader.pdf

 

Yayın Tarihi:01.01.2020

 

 

Haluk Bilginer, 47. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde Şahsiyet dizisindeki performans ile en iyi erkek oyuncu seçildi. Herkesin gurur duyduğu Haluk Bilginer'in Emmy ödülünü alması başta sosyal medya olmak üzere herkesin gündemine yerleşti.

 İşte Emmy ödüllü Haluk Bilginer'in hayatından detaylar

 

 

 

 

 

 

 

 

Haluk Bilginer kimdir? sorusu ünlü sanatçının 47. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde Şahsiyet dizisindeki

performansıyla en iyi erkek oyuncu seçilmesi ile birlikte gündeme geldi. Bilginer, ödülünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, ''Çok iyi hissediyorum. Kendimden çok Türkiye'ye bu ödül gittiği için çok mutluyum. Çok severek, beğenerek yaptığımız bir işin başkaları tarafından da uluslararası bir platformda takdir edilmesi ve ödülle taçlandırılması çok mutlu edici bir şey. Çok mutluyum" dedi

 

HALUK BİLGİNER KİMDİR?

 

5 Haziran 1954 günü İzmir'de doğdu. Babası sigortacı Tahsin Bey, annesi ev hanımı Bedriye Hanım'dır. Çiftin üç çocuğunun ortancası olan Haluk Bilginer, İzmir Türk Koleji'nde eğitim gördü. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan'ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi'nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır'ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak çalıştı.

Ankara Devlet Konservatuvarı'nda tiyatro öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra İngiltere'ye giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öğrenimi gördü. 1980 ile 1991 arasından İngiltere'de çeşitli tiyatrolarda rol aldığı oyun ve müzikallerden başlıcaları: My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera.

1987 yılında Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul'a geldi . Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. 1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu'nu kurdu. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter),Kan Kardeşleri (Willy Russell),Derin Bir Soluk Al (Ben Elton),Çöplük (Turgay Nar),Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

1992'de Zuhal Olcay ile evlendi. Çift, birlikte Hollywood'da "Indiana Jones" dizisinde, Türkiye'de de

 

Yavuz Özkan'ın "İki Kadın" filminde rol aldı. Bilginer, 1996'da Tomris Giritlioğlu'nun 80. Adım filminde, ardından "İstanbul Kanatlarımın Altında", "Usta Beni Öldürsene", ve "Masumiyet" gibi ödüllü filmlerde rol aldı. 1993'te Türkiye'nin ilk reality showu olan Sıcağı Sıcağına'yı sundu.

 

Halulk Bilginer ve Zuhal Olcay, bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması'nı kiralayıp inşaata başladı; 1996'da çıkan yangından sonra 1999'da Moda'da baştan yaptıkları bir salonda Oyun Atölyesi'ni kurdular. Çift, 2004 yılında boşandı.

 

2006 yılında müzik sanatçısı Aşkın Nur Yengi ile evlenen Bilginer'in bu evlilikten Nazlı adında bir kızı bulunmaktadır.2012 yılında Aşkın Nur Yengi ile boşanmıştır.

 

 

Haluk  Bilginer’in  Filimler  ( seçilmiş 10 adet )

                                                             

Şahsiyet

 

 

 

1 -  -Şahsiyet dizisi aldığı Emmy Ödülü ile binlerce vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor. Sosyal medyada dizinin izleyicileri tarafından başrol oyuncusu Haluk Bilginer’e tebrik paylaşımlarının yağmasının ardından henüz diziyi izlememiş ve merak eden vatandaşlar Şahsiyet dizisi konusu nedir, oyuncuları kimlerdir? Sorusuna internet üzerinden yanıt arıyor. Peki, Şahsiyet konusu nedir, oyuncuları kimlerdir? Hangi kanalda yayınlanıyor? İşte Haluk Bilginer’in ödül almasına neden olan yapımla ilgili merak edilenler…

Şahsiyet konusu nedir, oyuncuları kimler? Başrollerinde Haluk Bilginer'in bulunduğu Şahsiyet dizisi hangi kanalda?

Şahsiyet konusu ve oyuncuları, dizinin başrol oyuncusu Haluk Bilginer'in Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmesinin ardından araştırma konusu haline geldi. Diziyi henüz izlememiş olanlar ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların ardından merak eden vatandaşlar internet üzerinden Şahsiyet konusu nedir, oyuncuları kimler? Şeklinde arama motorlarından sorgulamalar yapıyor. Peki, Şahsiyet konusu nedir? Oyuncuları kimler? Hangi kanalda yayınlanıyor? İşte Haluk Bilginer'in başrollerinde oynadığı dizi ile ilgili diğer detaylar…

 

ŞAHSİYET DİZİSİ OYUNCULARI KİMLER?

 

Şahsiyet'in başrollerini Haluk Bilginer ve Cansu Dere paylaşmıştı. Kadroda ikiliye Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Hüseyin Avni Danyal, Necip Memili, Müjde Ar, Şenay Güler, Ayhan Kavas, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur eşlik etmişti. Dizide alzheimer hastası bir adam ve mesleğe yeni dahil olmuş bir polisin yollarının kesişme öyküsü anlatılıyor.

 

ŞAHSİYET DİZİSİ HANGİ KANALDA?

 

2018 mart yapımı olan Şahsiyet dizisi Puhu Tv ekranlarında yayınlanmıştı

 

ŞAHSİYET KONUSU NEDİR?

 

Emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul'un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu'nda yalnız ve münzevi bir yaşam sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir.

 

 

Agâh'ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü er geç bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir.

Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh'ın aldığı cinayet kararı, Nevra'nın hayatını da tamamen değiştirecektir

 

 

80 Adım

 

 

 

 

80. Adım (1996) Vizyon Tarihi: 6 Aralık 1996 Süre: 105dkYönetmen: Tomris Giritlioğlu

Senarist: Mehmet Eroğlu

80. Adım Film Konusu 12 Eylül sonrasında bir araya gelip geçmişi sorgulayan, birbirleriyle hesaplaşan eski eylemci bir grup arkadaşın öyküsü. Çocukluk yıllarını yetimhanede geçiren ve 18 yaşındayken hızlı bir eylemci olup işkencelerden geçen Korkut Laçin (Levent Ülgen), 12 Eylül kurbanlarından biridir. Kadınların ve arkadaşlarının hayranlık duyduğu, gizemli bir kişiliğe sahip kanarya tutkunu Korkut, polisin takibindedir. Genç adam çareyi ülkeden kaçmakta bulur. Uzakdoğu'da şileplerde çalışır, tayfalık yapar. Ama yine de yakalanıp Türkiye'ye iade edilir. Hapis yatıp, çıkar. Yıllar önce politikaya soyunan gençlik arkadaşı Sedat'ı arar. Aralarında çözülmesi gereken bir sorun vardır.

 Sedat'ın karısı (Zuhal Olcay) ile tanışıp onunla sevişir. Sonunda efsanevi Korkut, eski nişanlısı olan Sedat'ın kız kardeşi tarafından öldürülür.

 

Polis

 

 

 

S13-03- Polis – full film Haluk Ulusoy mp4

Musa'nın yıllardır yeraldığı polislik müessesesi, liyakata dayanan ve meşakkatli bir kurumdur. İşte bu yapıya senelerini veren ve kazandığı başarılarla cinayet masasında gerçek bir efsaneye dönüşen Musa Rami, 63. doğum gününü kutlarken artık mesleğinin doruklarına çıkmış ve iş tatminini doyasıya

 yaşayan bir polistir. Uzun zamandır cinayet masası gibi belalı bir bölümde çalışmış olmanın bir sonucu da doğal sebeplerle başının beladan pek kurtulamamasıdır.

Uzun zamandır aman vermediği mafya teşkilatı, ailesini ciddi olarak tehdit etmektedir. Bir yandan ailesini koruyabilmenin mücadelesini verirken bir yandan da,kendisinden 40 yaş küçük olan üniversite öğrencisi Funda’ya karşı beslediği güçlü duygular, Musa'yı yiyip bitirmektedir. Hayatı tüm bu çelişkilerin arasında devam ederken doğum günü partisinin hemen sonrasında tuhaf ve korkunç bir gerçekle yüzyüze gelecektir: Yüz yılın illeti kansere yakalanmıştır ve çok az ömrü kalmıştır. Hayatındaki bunca derde, şimdi bir de zamanın sürekli işleyen yelkovan ve akrebin tiktakları dahil olmuştur. Yönetmen Onur Ünlü'nün ilk uzun metrajlı filmi olan Polis, kadrosunda Haluk Bilginer, Özgü Namal, Settar Tanrıöven, Ragıp Savaş, Sermiyan Midyat gibi değerli isimleri taşıyor. Film için oldukça iddialı sözler eden usta oyuncu Haluk Bilginer, 'Polis seyircinin ezberini bozacak' diyerek filmin Türk Sineması’na getireceği farklılığın altını koyu çizgilerle çiziyor.

Vizyon tarihi 16 Şubat 2007 (1s 44dk)

Yönetmen Onur Ünlü

Oyuncular: Haluk Bilginer, Ragıp Savaş, Özgü Namal

Tür Macera, Dram, Polisiye

Ülke Türkiye

 

 

Güneşin Oğlu

 

 

Güneşin Oğlu Film Konusu

Bütün hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Fikri Şemsigil, sonunda bu mucizeyi yaşar ve ‘Güneşin Oğlu’ olduğunu öğrenir.Fakat yaşadığı mucize, düşündüğünün aksine Fikri Bey’in hayatını alt üst eder. Fikri Bey’in ruhu artık, çevresindeki insanların bedenlerine girip çıkmaktadır. Ve sonunda Fikri Bey, bu kez, yıllarca beklediği mucizeden kurtulmak için, gerçeklerin peşine düşmek zorunda olduğunu anlar. Olaylar çığırından çıkmıştır. Peki, karşı apartmandaki komşusu dünyalar güzeli kız ne olacaktır?

 

Güneşin oğlu

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular:

Haluk Bilginer, Özgü Namal, Köksal Engür, Bülent Emin Yarar, Hümeyra

Tür: Komedi

Yapım Yılı: 2008

Vizyon Tarihi: 7 Kasım 2008 Cuma

Senaryo: Onur Ünlü

Yapımcı Firma: Eflatun Film, Mucizeler Evi

Yapım Ülkesi: Türkiye

Orijinal Dil: Türkçe

Dağıtıcı Firma: Tiglon Film

 

                                                

Neredesin Firuze

 

"Neredesin Firuze" gerçek bir Unkapanı hikayesidir. Günümüzde tamamen çökmüş olan CD-kaset piyasasının bir zamanlar altın devrini yaşadığı günlerin artık yavaş yavaş geride kalmaya yüz tuttuğu günlerin habercisi verimsiz günlerde geçen film, müzik piyasasında pek başarılı olamayan ve bu sebeple de nihayet bir borç yığını içine düşen Hayri ve Osman’ın hikayesine odaklanır. Bir

 çıkış yolu arayışı içerisinde, Sansar adlı menajerin önerdiği bir sözde genç yeteneğe ulaşmaya çalışırlar. Bu genç yetenek Ferhat o sırada Almanya’da yaşamaktadır. Kendisinin sesini telefonda dinleyerek çok beğenen ikili, hemen plan yaparlar. Ferhat ülkeye geldiğinde onunla yapacakları kaset üzerinden kazanacakları para ile borçlarını ödeyeceklerdir. Ferhat geldikten sonra ortaya bir de zengin bir kadın çıkar. Gizemli Firuze, Ferhat’ı çok beğenir ve ona yatırım yapmak istediğini söyler...

Filmin yönetmenliğini o dönem kendisine Ezop lakabı takan Ezel Akay üstlenirken,

Kadro: Demet Akbağ, Özcan Deniz, Cem Özer, Haluk Bilginer, Ruhi Sari ve Şebnem Dönmez

gibi birbirinden renkli isimlerden oluşuyordu.

 

 

Newyork ta 5 minare

 

 

                                                       S13_06 – Newyork’ta 5 Minare  mp4

 

Newyork 5 minare New York'ta 5 Minare, temelde İslamofobi eleştirisine dayanan bir yapım. Kırmızı bültenle aranan ve ismi geniş kitleler nezdinde bir fenomen gibi algılanan köktendinci bir teşkilatın lideri, cemaat önderi "Deccal" kod adlı suçlunun Amerika'da kıskıvrak yakalandığı bilgisi gelir. Teşkilatın en başarılı iki polisi Amerika'ya suçluyu teslim almaya giderler. Bundan sonrası kolay gibi görünür ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir. İstanbul, New York, Bitlis üçgeninde geçen hikaye, yakın dönemin Türkiye'sini sorgularken, 11 Eylül sonrası Amerika ve dünyanın İslam ile olan paranoyasının altını çizecektir.

Vizyon tarihi 5 Kasım 2010 (1s 50dk)

Yönetmen Mahsun Kırmızıgül

Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Haluk Bilginer, Robert Patrick

Tür Aksiyon, Dram

 

Newyork ta 5 minare

 

 

 

 

 

 

eski kocamız İki kadın, iki farklı hayat. Biri aile odaklı, diğeri için kariyer her şeyden önemli. Bu iki kadının tek ortak noktaları ise eski kocaları. İş hayatında hızla yükselen Jade’i kocası Nick tarafından terk edilmenin acısını yaşarken eve geldiğinde büyük bir sürpriz ile karşılaşır.

 Nick’in yıllar önce terk ettiği Maria eve yerleşmeye gelmiştir. Nick iki eşinden de ayrılırken ikisine de aynı direyi bırakır. Birbirinden tamamen farklı bu iki kadın aynı evde yaşamaya çalışır. Başlarda oldukça çatışan Jade ve Maria, yeni hayatlarına alıştıkça birbirlerinden güç almaya başlarlar.

Hollywood’un romantik komedi bazında ortaya çıkardığı filmler her zaman dikkat çekmektedir. Bu filmler içerisinde yönetmen Margarethe vo Trotta ise kendisine özgün tarzı sayesinde net bir alan elde etmeyi başarmış durumda. Üstelik 2018 senesi filmlere arasına yerleştirdiği son yapımı Eski

Kocam(ız) izle ile de iki kadın ve iki farklı hayatı birleştiren bir adama odaklanıyor. Eski Kocam(ız) hd film izle yapımının bizim açımızdan en dikkat çeken tarafı ise, başrolüne Haluk Bilginer’i yerleştirmesi. Son dönemlerde Hollywood’un birçok önemli filminde de boy göstermeye başlayan usta

aktörün, Eski Kocam(ız) Türkçe altyazılı izle formatına da sahip olan bu yapımda bir hayli hoş performanslar çıkarmasını bekliyoruz. Özellikle film eski kocasının hayatına yeniden yerleşmesiyle ters yüz olan bir kadını ve o kadının arkadaşına odaklanıyor. Hem eğlenceli hem de duygusal olan bu

Filmi  kesinlikle öneriyoruz. Hepinize güzle seyirler dileriz.

Vizyon tarihi 6 Nisan 2018 (1s 50dk)

Yönetmen Margarethe von Trotta

Oyuncular: Ingrid Bolsø Berdal, Katja Riemann, Haluk Bilginer

Tür Komedi, Romantik, Dram

Ülke Almanya

 

                                                

Haluk Bilginer EMMY ,ödülü

 

 

 

 

47. Uluslararası Emmy Ödülleri | Şahsiyet - Haluk Bilginer En İyi Erkek Oyuncu

 

İstanbul Kanatlarımın Altında 

 

 

 

17. yüzyıl İstanbul’u, 4. Murat’ın demir yumruğu altında yasaklarla dolu ama fantastik karşılaşmalara da pay bırakan bir hayata sahne olmaktadır. Kendilerini uçmaya ve insan sınırlarını zorlamaya adamış iki mucit, Hazerfen Ahmet Çelebi ile Lagari Hasan Çelebi işte böyle bir İstanbul’da yarenlik etmektedirler. Bekri Mustafa ile Evliya Çelebi gibi şahsiyetler, işte bu İstanbul’un sıradışı başka karakterleridir.

 

Dilsiz İtalyan dilber Franceska, Ahmet Çelebi’ye önce köle olarak gelir sonra aralarında bir aşk alevlenir.Franceska da, kafadarlara omuz verir ve mucitler birbiri ardına müthiş deneylerini gerçekleştirirler. Ancak sultanın da öfkesini üstlerine çekerler.

Yiğidi öldürüp hakkını verelim. Türk sinemasını 80’lerdeki komadan çıkarıp yeniden popüler yapan, yerli film izlemek için yeniden salonların dolmasına önayak olan bir kaç isimden biri de, herhalde yönetmen Mustafa Altıoklar’dır. Tarihsel gerçekleri fantezileştirme şekillerine ve oyuncu tercihlerine ne kadar dil uzatılırsa uzatılsın, Altıoklar’ın Okan Bayülgen, Haluk Bilginer, Savaş Ay gibi popüler isimlerden yararlanma formülünün gişede işlediğine şüphe yok. Basını toplayıp adı sanı duyulmamış Beatriz Rico’yu önlerine attıkları basın toplantısı ise akıllardan çıkmaz.

 

                                                 

Usta Beni Öldürsene

 

 

 

Yönetmen: Barış Pirhasan

Oyuncular:

Karoly Eperjes, Hugh O'Conor, Julia Brendler, Haluk Bilginer, Meltem Cumbul

Tür: Drama

Vizyon Tarihi: 14 Kasım 1997 Cuma

Senaryo: Barış Pirhasan

Yapımcı Firma: Med Yapım

Orijinal Adı: Sawdust Tales

Usta Beni Öldürsene Filminin Özeti

İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasından az önce bir Avrupa ülkesinde gezici sirklerden biri faşizme bayrak açmış bir ülkede mahsur kalır. Bu arada ip cambazı İsaac sirke katılan yeni gösterinin yıldızı denizkızına aşık olur. İsaac'in ip cambazlığı dışında başka bir yeteneği daha vardır: İnsanların öleceklerini onların yüzlerinden okuyabilmektedir.

Sayın okurlarımız sizlere  bu sayfamızda  ülkemizin en iyi sanatkarlarından Olan  Haluk Bilginer’ i  tanıtmaya çalıştık . Flimlerini ve diğer eserlerini keyifle seyredin, Sevgilerimle

Editör : Burhan Zihni SANUS