NASA ' dan Kısa Haberler

 

Pdf

NASA - io proje.pdf
Postcard Turkish.pdf
Serdar evren uzaya rastirmalari.pdf
1306 - Hech Yoxdan Bir Evren - Lawrence M.Krauss.pdf
Carl Sagan Nasa soluk mavi nokta ilk 16.pdf

 

Video

Mars Mücadelesi belgesel
Nasadan Açıklanyan dosyalar
Nasadan Açıklanmayan Dosyalar 2
Evrenin en gizli yerleri

 

Yayın Tarihi: 01.08.2019

 

Bu sayfamızdaki bilgiler her ay dergimizce  NASA Teknoloji  Web sayfasından sizleri

Bilgilendirmek  için seçilmektedir.

Lütfen  Nasa Teknoloji sayfasını okumak için aşağıdaki linki tıklayın

NASA teknoloji

Derleyen : Burhan Zihni Sanus

Nasa Haber 1  26.05.2019

  NASA'nın Kepler Teleskopu, Dünya Benzeri 18 Yeni Gezegen Buldu

 

 

Uzayda hayat var mı konusu tartışmaya açık olsa da bizim gezegenimize benzer boyda başka çok gezegen var.

NASA'nın Kepler Uzay Teleskopu öleli aylar oldu ancak topladığı veriler hala uzayda yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Aracın topladığı inanılmaz büyük miktardaki verinin tamamen incelenmesi daha epey vakit alacak.

 

Bu verileri inceleyen araştırmacılar arasında Max Planck Enstitüsü'nden bilim insanları var. Bu araştırmacıların yayımladığı yeni bir makale, daha önce varlığını bilmediğimiz ve yaklaşık olarak gezegenimizin boyunda 18 gök cismini ortaya çıkardı.

Makaleyi yazan bilim insanları, Kepler'den gelen verileri detaylı ve dikkatli bir şekilde inceledi. Kullandıkları metodu diğer yöntemlerden daha hassas olarak gösteren araştırmacılar, yöntemin onlarca, belki yüzlerce, yeni uzak gezegen keşfedilmesini sağlayacağına inanıyor.

 

Genel olarak gezegenlerin varlığını belirleyen veri, yıldızların parlaklıklarında dönemsel ve düzenli olarak yaşanan değişmeler olarak görülüyor. Gezegenler belli sürelerde bir yıldızların önünden geçiyor, biz de varlıklarını verilerdeki değişmelerden anlıyoruz. Bu yöntemin tek sıkıntısı, gezegenimiz boyundaki ya da

daha küçük gezegenleri keşfetmekte sıkıntı yaşaması.

 

Araştırmanın yazarı Dr. Rene Heller, standart algoritmaların parlaklıktaki ani düşüşleri tanımlamayı amaçladığını söylüyor. Gerçekte ise gök diskleri kenarlarda, merkezden çok daha karanlık oluyor. Merkezde gök cisimleri daha az ışık engelleyebiliyor.

Araştırmada bulunan gezegenlerden 17 tanesi, üstünde sıvı halde su bulunması için fazla sıcak ya da fazla güneşlerine yakınlar. Tek kalan gezegen EPIC2012381102.02 ise gezegenimizden biraz daha büyük. Ayrıca kendi yıldızından da ideal mesafede bulunuyor, yani yüzeyinde sıvı halde su bulunma ihtimali var.

Araştırmacılar şimdi gözlerini tekrar verilere çevirdi ve daha fazla önceden bilinmeyen gezegeni ortaya çıkarmayı amaçlıyorlar. Böylece olası yerleşilebilir

gezegen sayısı artacak.                          Kaynak: WebTekno

Nasa Haber 2  Mayıs 26  2019

 

NASA Haber  3  17 05 2019

 

           Nasa, Galaksilerin Çarpışmasında Yeni Yıldızların Doğuşunu Görüntüledi

 

NASA, milyonlarca yıl önce birbirinin yanından geçerken "sürtünen" galaksileri ve yeni ortaya çıkan yıldızları görüntüledi.

         Nasa, Galaksilerin Çarpışmasında Yeni Yıldızların DoÄŸuÅŸunu Görüntüledi

Genelde galaksilerin çarpışması hiç hoş sonuçlar vermiyor, en azından çarpışma bölgesindeki yıldızlar için. Genelde yıldızların birleşmesi ya da parçalanması ile sonuçlanan bir süreç oluyor.

 

Bu nadir olayda ise iki galaksi birbirlerine doğrudan çarpmak yerine daha amiyane tabiriyle 'sürtünerek geçtikleri' için ortaya yeni yıldızlar çıktı, en azından NASA'ya göre durum böyle.

 

Uzay ajansından yapılan açıklamada, NGC 4485 adlı galakside gözlemlenen olayda galaksinin sağ tarafının yıldız oluşumlarıyla parıldadığı, genç mavi yıldızların ve yıldızlara kuluçka görevi gören pembe nebulaların görülebildiği belirtildi.

 

Sol tarafın ise yapısını koruduğunu, galaksinin daha önceki sarmal yapısını gösterdiğini belirten NASA, çarpışmaya kadar olan süreçte galaksinin normal bir şekilde evrimine devam ettiğini söyledi.

 

Fotoğrafın alt kısmındaki parlak sarı nokta ise çarpışmadaki diğer galaksi olan NGC 4490'ın izi olarak gösteriliyor. İki galaksi arasındaki mesafe şu anda 24 bin ışık yılı olarak ölçülüyor. Aralarındaki kütlesel çekim, yüksek yoğunluklu gaz ve tozun iki galaksi arasında hareket etmesine sebep oluyor. NASA'ya göre bu aktivite yeni yıldız oluşumlarının ortaya çıkmasından sorumlu.

 

 NGC 4485, Canes Venatici olarak bilinen takım yıldızların kuzeyinden 25 milyon ışık yılı mesafede yer alıyor. Uzay Ajansı, bu tür kazaların evrenin daha küçük ve galaksilerin daha yakın olduğu erken dönemde daha çok yaşandığını söylüyor.

 

Görüntüler, NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu üzerinde bulunan Geniş Alan Kamerası 3 (WFC 3) tarafından çekildi.

Kaynak: WebTekno

Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 04:37

NASA, Teknoloji  Aşağıdaki tıklayıp NASA’’nın haberler sayfasını okuyun

NASA teknoloji

 

Ay Görevi İçin Ayrılacak Olan 1,6 Milyar Dolarlık Bütçe Yeterli Değil

 

Trump yönetimi 2024'e kadar Ay'a tekrar insanlı görev gerçekleştirilmesini istiyor ancak bunun için NASA'ya ayrılan bütçe oldukça yetersiz gözüküyor.

         Ay Görevi İçin Ayrılacak Olan 1,6 Milyar Dolarlık Bütçe Yeterli Değil, System.String[]

Bu haftanın başlarında Trump yönetimi, Kongre'den 2020 yılı bütçesi için ek olarak 1,6 milyar dolarlık isteklerinin olabileceğinin duyurusunu yapmıştı.

 Yönetimin, bu ek bütçe talebinin sebebi ise 2024 yılına kadar Ay'a tekrar insanlı görev gerçekleştirmek. Bu yeni programa Yunan Mitolojisi tanrıçalarından Artemis'in adı verildi. Artemis programının asıl hedefi ise Ay'a ilk kadını göndermek.

 

 

Uzmanların bu konuda fikir birliğine vardığı nokta ise 1,6 milyar doların gerçek bir yardımdan çok göstermelik bir hareket olduğu. NASA'nın eski yöneticilerinden

George Abbey, "Space Launch System, Orion ve inişe geçecek aracın maliyetini karşılamak için bunun yeterli olacağını sanmıyorum. 2024'ün gerçekçi bir tarih olmadığını söyleyebilirim" dedi.

 

Planetary Society'de uzay politikaları yöneticisi olan Casey Dreier ise bu konu hakkında "Tüm bunlar, bir süreç olarak çok garip. Bu daha önce görülmemiş bir durum" ifadelerini kullandı. Aslında Trump yönetiminin de neyi isteyip istemediği tam olarak bilinmiyor. Beyaz Saray, mart ayındaki ilk bütçe teklifinde SLS'in fonlarının düşürülmesini teklif etmişti.

 

Genel olarak bakacak olursak 1,6 milyar dolar bu iş için yeterli değil. Ayrıca NASA, Artemis'in toplamda ne kadara mâl olacağını da henüz açıklamış değil. Apollo programına harcanan bütçe 2018'e uyarlanmış haliyle 112 milyar dolardı. Bazı tahminlere göre, Artemis'in 2024'te başarıyla başlatılabilmesi için yıllık 8 milyar dolara ihtiyacı var.

 

Kongrenin, 1,6 milyar dolarlık iyileştirmeyi onaylamasına olası gözle bakılıyor. NASA yöneticisi Jim Bridenstine ve ekip arkadaşları, daha önce birkaç kez gecikme yaşamış olan SLS ve Orion'un 2024'e kadar nasıl hazır olacağı konusunda araştırmalar yapıyor. Yöneticiler, bir yandan da NASA'nın 5 sene içerisinde Artemis astronotlarını kazasız bir şekilde Ay'ın yüzeyine indirebilecek bir aracı geliştirmeye hazır olup olmadığını sorusunun cevabını arıyor.

 

2024 yılına kadar projeyi yetiştirmek için NASA, ticari endüstrilerle iş birliği yapacak. Ajans, Ay'a inecek aracın prototipini yönetmek için içerisinde Blue Origin'in de olduğu 11 şirketin duyurusunu yaptı. Özel sanayi, şu an için mükemmelden çok uzak ve bu tarz işler için bu şirketler henüz çok yeni. NASA, bu konuda tam güvence verse bile bu paranın gerçekten doğru harcanıp harcanmadığıyla ilgili büyük tartışmalar olabilir.

Kaynak: WebTekno

Donald Trump. NASA  teknoloji