Bu sayımızda Ülkemizde Sevilen 5 Erkek Ses Sanatçının

En güzel parçalarından seçmeler bulunan Bir demet takdim ediyoruz…

 

* Erol Evgin

* Barış Manço

* Cem Karaca

* Erkin Koray

* Tanju Okan

 

Hoşça zaman geçirmenizi diliyorum

Burhan SANUS

 

 

     Yayın Tarihi: 01.07.2018

                                                                                            

EROL EVGİN

 

 

Erol Evgin ile Yeniden 1991 Full Albüm 


Erol Evgin Kimdir?

Bir döneme damgasını vuran başarılı sanatçı Erol Evgin, 16 Nisan 1947 tarihinde, İstanbul'da dünyaya

 geldi.POPSAV'ın kurucusu olan, Türk pop müziği sanatçısı Erol Evgin, aynı zamanda sunuculuk, oyunculuk ve mimarlık da yapmıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Oğlu Türk pop müziği sanatçısı Murat Evgin’dir.

 

Eğitim Hayatı

 

Liseyi İstanbul Erkek Lisesi'nde, üniversiteyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümü'nde okumuş olan Evgin, bir dönem aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır.Daha sonra eşi ile birlikte bir mimarlık bürosu açmışlardır. Ayrıca Popüler Müzik Sanatı Vakfı'nın(POPSAV) kurucusu olup, üç yıl vakfın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen POPSAV Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evgin Almanca ve İngilizce bilmektedir. Erol Evgin'in Erol, Ozan ve Eren adında 3 Torunu bulunmaktadır.

 

KARİYERİ

 

Bestecilik ve solistlik Kariyeri

1969 yılında ilk 45'lik plağı "Sen – Eski Günler"i çıkardı. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile

birlikte çalışmaya başladı.

 

Bu çalışma sonucu “İşte Öyle Bir Şey”, “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Etme

Eyleme”, “Söyle Canım” , “Deli Divane”, “Hep Böyle Kal” adlı 45'lik plakları çıkardı.

“İşte Öyle Bir Şey” ve “Söyle Canım” adlı 45'lik plakları ile Altın Plak ödülü'nü kazandı. 90'lı yıllarda, uzun

 süre yeni albüm çıkarmaya ara verdi.

 

1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu “Sen Unutulacak Kadın Mısın?” adlı albümü çıkardı.

2002'de oğlu Murat Evgin ile birlikte, 20 konserlik “Baba - Oğul” konser - show turnesi gerçekleştirdiler.

 Erol Evgin, 2003'te, “İbadetim” adlı albümünü çıkardı.

 

Oyunculuk Kariyeri

Evgin, 1980 - 1984 yılları arasında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, "Hisseli Harikalar Kumpanyası"

(400 kez) ve "Şen Sazın Bülbülleri" (200 kez) adlı müzikallerde başrol oyuncusu olarak sahneye çıktı.

Üç müzikal filmde başrol ve Ihlamurlar Altında dizisinde oynamıştır.

 

Filmleri

1980: Renkli Dünya - 1985: Bir İlkbahar Sabahı - 1988: Hisseli Harikalar Kumpanyası

1977: Meryem ve Oğulları

 

45'lik ve Single'lar

Sen - Eski Günler (1969)

İstemesen de - Aşk Başlarken (1970)

Bir Gün Biter - Söyleme (1970)

Her Akşam - Unutma Sen (1970)

Gurbet Türküsü - Deli Gönül (1972)

 

 

BARIŞ MANÇO

 

Barış Manço'nun En İyi 50 Şarkısı

 

Barış Manço Kimdir? Hayatı ve Biyografisi | Albümleri ve Filmleri

Barış Manço’nun meziyetleri saymakla bitmez. Adeta toplumumuzun yetiştirmiş olduğu özel değerlerden birisi olan Barış Manço, yaşamış olduğu süre boyunca kendisine fazlaca kimlik yapmış ve unutulmazlar listesine adını altın harfler ile yazdırmış bir sanatçıdır. Barış Manço’nun hayatı, albümleri, filmleri.

Barış Manço Biyografisi.

 

Barış Manço, Türk Rock müziğinin öncüsüdür. 2 Ocak 1943 yılında İsmail Hakkı Manço ve Rikkat Yanık

çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olarak İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelmiştir.

 

Barış Manço doğduğunda II. Dünya Savaşı henüz bitmemişti. Savaşın da etkisini hissettirdiği zor dönemlerdi. Barış Manço’dan iki yıl önce doğan çocuklarına Savaş ismini veren aile, bu sefer barışı getirmesi adına Barış ismini verdiler. Barış Manço, belki de bu sebeple bütün dünya çocuklarını sevgi ile birleştirmekteydi.

 

TRT 1 kanalındaki projesini gerçekleştirmek adına “Barış Manço ile 7’den 77″ye isimli programı 1988 yılında başlamış oldu. Program, özellikle 1990 kuşağı çocukların oldukça ilgisini çekmiş ve sevilmişti.

Barış Manço, yaklaşık 150 farklı ülkeyi gezerek bizlere de sevdirmişti. Sonrasında Adam Olacak Çocuk, İkinci Kahvaltı, Dönence ve Dere Tepe Türkiye isimli programları ile de yetişkinler ile buluşmuştu.

 

Barış Manço’nun Ölümü

Barış Manço 31 Ocak 1999 tarihinde Moda’daki evinde kalp krizi geçirerek öldü. Devlet sanatçısı ünvanına sahip olan Barış Abimize, ona yakışır bir tören yapıldı.

 

3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı tabutu Atatürk Kültür Merkezi’ne getirildi ve bir tören yapıldı. Kanlıca Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Mezarına ”Gesi Bağları” yorumundan sebep Kayseri Gesi beldesinden getirilen topraktan atıldı.

Ölümünden sonra yaşadığı köşkü, müze haline getirilmiştir. Bu müzede hala daha Barış Abi’nin kişisel eşyaları sergilenmekte olup, şarkıları ile onu yaşatmaya devam etmektedir.

 

 

CEM KARACA

 

Cem Karaca'nın En İyi 10 Şarkısı.mp4

 

Türk, müzisyen, oyuncu Cem Karaca... Cem Karaca kimdir? İşte Cem Karaca'nın biyografisi Cem Karaca 1 Ocak 1945 senesinde İstanbul'da dünyaya geldi. Azeri asıllı bir baba ve Ermeni bir annenin çocuğudur. Okul yıllarında özellikle Rock müziğine karşı büyük bir hayranlık duyuyordu ve arkadaşlarıyla toplanarak bir müzik grubu kurdu. O dönemin ünlü sanatçılarından biri olan İlham Gencer de Cem Karaca'ya ve ekibine büyük destek verdi. Babası Karaca'nın  müzikle ilgilenmesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Hatta adam tutarak kendi oğlunu konserinde yuhalatmıştır. Buna rağmen müzik sevdasından vazgeçirememiştir.

 

Daha sonra askere giden Karaca'nın hayatı büyük bir anlamda değişti. Cem Karaca, asker arkadaşının çaldığı bağlama sayesinde bir zamanlar ilkel bulduğu müziğe kendi duygularını da katarak yeni bir anlam yükledi ve Anadolu Rock müziğinin

öncüsü oldu. Ünlü sanatçı yaşamı boyunca Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi pek çok önemli grubun içerisinde yer

aldı.

 

1961 senesinde Hamlet'te oynayarak tiyatroya ilk adımını attı. 1964 senesinde Münir Özkul'un oynadığı General Çöpçatan oyunu ilk büyük tiyatro çalışması oldu. 1965 senesinde askerliği sırasında askeriyede Cahit Atay'ın Pusuda ve Aziz Nesin'in Toroslar Canavarı oyununu yönetti ve oynadı. Aynı dönem İstanbul Tiyatrosu'nda sergilenen "Anahtarı Bendedir" isimli oyunu Türkçeye çevirerek oynadı. Cem Karaca, 1970 senesinde ilk ve tek başrol filmi olan Kralların Öfkesi'nde oynadı. Yücel Uçanoğlu'nun yazıp Cem Karaca ilk evliliğini 22 Aralık 1965 senesinde tiyatro sanatçısı olan Semra Özgür ile yaptı. Ancak bu birliktelik fazla uzun sürmedi. Karaca 1968 senesinin sonunda yine bir tiyatro sanatçısı olan Meriç Başaran ile ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilik yanlızca 2 sene sürdü. Üçüncü evliliğini Feride Balkan ile 21 Ağustos 1972 tarihinde yaptı. 1976'da çiftin oğulları Emrah Karaca dünyaya geldi. Çift, Cem Karaca'nın Almanya'da zorunlu yaşama döneminde ayrıldı. 5 Temmuz 1993 tarihinde Cem Karaca, dördüncü evliliğini ilk eşi Semra Özgür ile yaptı. Cem Karaca'nın son evliliği ise İlkim Erkan ile oldu.

 

Cem Karaca 8 Şubat 2004 sabahı, solunum ve kalp yetmezliği sonucu geçirdiği kalp krizi yüzünden Bakırköy Acıbadem

Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Ölümünün ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda yapılan törenle babası ile aynı mezara

defnedildi.

 

 

ERKİN KORAY

 

Erkin Koray'ın En İyi 10 Şarkısı

 

 

İkinci dünya savaşının yaklaştığı yıllarda 1941'de istanbul'da doğdu. Pianist vecihe koray'ın oğlu, davulcu korkut koray'ın ağabeyidir. Alman lisesi'nden mezun olurken müzik hayatının kilometre taşlarını erkin koray ve ritimcileriyle gitarla şarkı söyleyerek döşemeye başladı. Daha sonra almanya'ya gidip şarkı çalışmalarına bir sürede orada devam etti. Ülkeye dönüşünde yeni bir grupla çalışmalarına tekrar başladı. Kızlarıda alın askere – aşk oyunu – kendim ettim kendim buldum – sana bir şeyler olmuş – meçhul 45'likleri ilk plakları oldu. Türkiye'de en çok topluluk kurması ile dikkatleri çekti.İlk konserini 1457 yılında alman lisesi orkestrası ile galatasaray lisesi'nde verdi. 1963 – 1965 yılları arasında askerliğini yaptı.1965 yılında almanya'ya gitti. Dönüşünde hard rock grubu kurdu. Dünyadaki müzikal gelişmeleri takip ederek underground çalışmalar yapmaya yöneldi. O sıralarda ingilizce plak yaptı. Daha sonra kızlarıda alın askere adlı 45'lik plak ile türkçe plaklar yapmaya başladı. Halkın sevdiği türden plaklar yaparken diğer yandan kendi esas görüşlerine yönelik illaki – krallar gibi plaklar da yaptı.

 

 Erkin koray dünya müziğini taklitten öteye kendisini; o müzikal çizgilerin, akımların dışında yaşama tarzını, kılık kıyafetten düşünceye kadar ortak bir yaşam çizgisini koymaya çalıştı. Amaç o müzikal akımları getirmek değildi.Erkin koray bir çok ilklere adını koydu. İlk uzun saçı ve kendine özgü yaşam tarzını, ilk elektro bağlamayı, rock bar akımını ve daha bir çok ilklere imzasını attı. Yurt dışında hintlilerle müzik çalışmaları yaptı. Efsane insan erkin koray, 40 yıllık müzik yolculuğunda bildiği yolda hiçbir şeyden ödün vermeden devam etmektedir.

 

 

TANJU OKAN

Tanju Okan - Bir Zamanlar 1

 

Tanju Okan kimdir, Türk ses sanatçısı ,müzisyen ,sinema oyuncusu. Melankolik tarzı ve güçlü sesiyle,Türk pop müziğinin köşe

 taşlarından biri haline gelmiş olan sanatçı ,her biri hit olan, onun üzerinde albüme imza atmıştır.

 

27 Ağustos 1938‘de İzmir‘de dünyaya geldi. Manisa ve Balıkesir illerinde geçen ilk ve ortaöğreniminden sonra, müziğe olan

 tutkusu nedeniyle İtalya‘ya giderek şan eğitimi aldı.1961‘de Türkiye‘ye döndükten sonra, Ankara‘ya yerleşti ve müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeye başladı. Bir sonraki yıl, İstanbul‘a giderek Müfit Kiper Orkestrası‘nda solistlik yapmaya başladı. Bu orkestrayla birlikte, yurtdışında birçok konsere katıldı ve müzik çevrelerine adını duyurdu.

 

Sanatçıyı kitlelerle tanıştıran en önemli olaylardan biri, bu dönemde gerçekleşti.1964 yılında, dönemin büyük sanatçılarından

Erol Büyükburç ve Tülay German eşliğindeki Milli Orkestra‘yla ,Türkiye’yi Balkan Müzik Festivali’nde temsil etti. Festivalin hemen ardından 1964‘de, sanatçının “İbibikler Öter Ötmez Ordayım” adını taşıyan ilk 45’lik plağı , “Sahibinin Sesi” adlı müzik şirketinden çıktı. Aynı dönemde, Nur Erbay‘la hayatını birleştiren sanatçının, 8 ay gibi kısa bir zaman süren evliliğinden bir oğlu dünyaya geldi.

 

Tanju Okan, 60’lı yıllarda, Milli Orkestra eşliğinde, yeni düzenlemelerle modernize edilerek farklı bir form kazandırılmış türküler

seslendirdi. Ve ilk 45liklerinde, özellikle “Kundurama Kum Doldu” plağında, bu formda kaydedilen türkülere yer verdi. İngilizce

sözlü bir yabancı şarkı olan “Strangers In The Night“’ı Fikret Şeneş’in Türkçe sözleriyle seslendiren Tanju Okan, Türk pop müzik tarihinde cover version dönemini ilk başlatan müzisyen oldu. Şarkıyla aynı adı taşıyan albüm, büyük ilgi gördü.

 

Okan’ı kitlelerle tanıştıran ve zirveye oturtan, Ş.Akannaç ve Nino Varon imzalı “Hasret” adlı şarkı oldu.1970 yılında Ergin Bener ve Hümeyra‘nın kurduğu, Yonca Plak’tan çıkan albümün hit parçası olan bu şarkı, Moustaki tarafından seslendirilmiş

 Le Metequenin Türkçe versiyonuydu.

 

Sanatçı, 1972‘de “Öyle Sarhoş Olsam ki” ve özellikle 1974‘te Mehmet Teoman tarafından yazılan “Kadınım” adlı unutulmaz

 şarkılarıyla, adını Türk pop müziği tarihine altın harflerle yazdırdı. 1975 yılında “Bütün Şarkılarım” adlı albümünü çıkardıktan

sonraki yıl, 14 ay süren ikinci evliliğiniZerrin Erdoğan‘la yaptı.

 

1980 yılında, Kent müzik firmasından “Yorgunum” adlı albümünü çıkardı. Bu albümde Garo Mafyan, Melih Kibar ve Bora

 Ayanoğlunun büyük desteğini gördü. Sanatçının son albümü, 1995 yılında ,”İşte Tanju Okan 95” adıyla Marş Müzik’ten çıktı.

Sanatçı, özellikle popüler hale geldiği 60’lı ve 70’li yıllarda, aldığı sinema oyunculuğu tekliflerini kabul ederek, sanatsal

yeteneğinin sadece müzikle sınırlı olmadığını gösterdi. “Aşkın Kanunu” , “Ah Bir Zengin Olsam” ,”Cımbız Ali” gibi beğenilen

yapıtlarda rol alarak, beyaz perdedeki yeteneğini sergileme fırsatı buldu.

 

Alkole olan aşırı düşkünlüğünü, çoğu zaman seslendirdiği şarkıların sözlerine de yansıtan Okan, sağlık problemleri yaşamaya

başladı. Bu nedenle, fiili sanatsal yaşamına son vererek Urla’ya yerleşti. Burada siroz teşhisiyle hastaneye kaldırılan sanatçı,

23 Mayıs 1996‘da birçok unutulmaz eserini ardında bırakarak hayata veda etti. Ölümünün ardından, onu unutmayan

Urla Belediyesi, sanatçının anısına bir heykel yaptırdı ve bir çocuk parkına da ismi verildi.