8 Sinema Starından 4 unutulmaz Filim

 

Sevgili okurlarımız sizlere geçen sayımızda başlayan

Sinemanın 1900 yılından itibaren en tanınmış

Bayan ve Erkek oyunculardan her ay 8’inin

Arşivimizden seçtiğimiz filimlerini oynatacağız

 

Bu Ay:

* Eldorado, Robert Mitchum –Henry Ford

* Kelebek – Steve McQeen  - Dustin Hufman

* Alaska Fedaileri – John WayneSteward Granger

* Çıplak Ayaklı Kontes – Ava GardnerHumprey Bogart

 

Size iyi seyirler

 

Burhan Zihni Sanus

 

     Yayın Tarihi: 01.07.2018

 

Eldorado Western

Eldorado Kasabası

 

Efsane yapımcı ve yönetmen Howard Hawks klasik bir Western dramada yine efsanevi iki oyuncuyu biraraya getiriyor: John Wayne ve Robert Mitchum. Alkolik ama aynı zamanda da dişli bir şerifi canlandıran Mitchum vahşibatının karanlık yüzüyle mücadele etmektedir. Kiralık silahşör Cole Thornton eski bir dostu olan şerifle iş birliği yapar. Yaşlı bir yerli ve bir kumarbazla birlikte çiftlik sahibi bir aileye, sularını çalmaya çalışan başka bir çiftliğe karşı mücadelede yardım ederler...

 

 

Kelebek – Steve Mc QueenDustin Hufman

 

Daha önce küçük bir suçtan hüküm giyen ‘Kelebek’ lakaplı Henri Charriére, haksız yere cinayet suçuyla suçlanmaktadır. Masumiyetini kanıtlayamayan Kelebek, Fransa’nın kötü ünüyle tanınmış Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye gönderilir. Bu hapishane mahkumlara uyguladığı insanlık dışı muamelerle ünlüdür. Yolculuk esnasında tanıştığı Louis Dega isimli bir mahkumla Kelebek arasında zamanla sadakate dayalı içten bir dostluk geliştirecektir.

 

Henri Charriére’nin gerçek hayat hikayesini anlatan Papillon isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan filmin başrollerinde Steve McQueen ve Dustin Hoffman gibi usta isimler bulunuyor.

 

 

Alaska Fedaileri

 

Yönetmen: Henry Hathaway

Yıl: 1960

Oyuncular: John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson,

 Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams

 

Tür: Komedi, Kovboy1900'lerin başında binlerce maceraperesti yollara döken Altına Hücum döneminde geçen film, iki altın arayıcısının maceralarını konu alıyor. Altın madenlerini bulmakta ustalaşan iki arkadaşın, kadınlar konusunda aynı beceriyi gösterememelerini de anlatan filmde "melek" takma adlı güzel Michelle'i, Capucine canlandırıyor...

 

 

Çıplak Ayaklı Kontes

 

Emektar yönetmen ve senarist Harry Dawes, egosunu tatmin etmek için bir film yapmaya karar veren zengin iş adamı Kirk Edwards için çalışmayı kabul eder. Etkileyici bir başrol oyuncusu bulmak isteyen ikili gece kulübüne gittikleri bir gecede göz kamaştırıcı bir dansçı olan Maria Vargas ile karşılaşırlar. Bu rastlantı her karakterin hayatını değiştirecek bir milattır.

Joseph L. Mankiewicz'in yazıp yönettiği filmin başrollerinde Humphrey Bogart, Ava Gardner ve Edmond O'Brien yer alıyor